Udialo sa vo farnosti

Poznávací výlet na Spiši – 10. máj 2013

Dňa 10. mája 2013 sa žiaci a učitelia Základnej školy s materskou školou v Zubrohlave zúčastnili jednodňového výletu na Spiši. Navštívili sme Spišskú Kapitulu, Spišský hrad a Žehru, miesta, ktoré sú poznačené históriu. Nie každému smrteľníkovi sa podarí navštíviť tieto miesta, alebo mu je umožnené vkročiť tam, kde sa bežne každý nedostane. Naše kroky viedli práve na tieto miesta, a to na Spišskú Kapitulu, kde sme navštívili katedrálu svätého Martina, biskupský úrad a kňazský seminár. Táto návšteva je pre niekoho úplne bežná, no z Oravy pochádza veľmi veľa vzdelaných a dobrých ľudí, ktorí študujú alebo pôsobia ako kňazi v Spišskej Kapitule a oni nás previedli po miestach, kde nie je možné kedykoľvek nahliadnuť. Na týchto miestach sme obišli viaceré zákutia a spoznali život, ktorý funguje 365 dní v roku za vysokými hradbami s bohatou históriou. Možno slová bohoslovca Tomáša, ktorý nás celý čas sprevádzal a študuje v kňazskom seminári za kňaza, oslovia aj našich chlapcov a zvolia si cestu kňazského povolania. Uvidíme … 🙂
Na východe Slovenska je veľmi veľa miest, ktoré možno navštíviť, ale stihnúť všetky za jeden deň by bolo nad ľudské sily. My sme si vybrali po Spišskej Kapitule za druhé miesto Spišský hrad a po ňom tretie miesto – historicky cenný ranogotický kostol z 13. storočia v Žehre s úžasnými freskami na stenách. Naši žiaci si týmto poznávacím výletom ozrejmili vedomosti, ktoré získali z predmetu dejepis alebo náboženská výchova, vychádzajúc z príslovia “Lepšie je raz vidieť ako dvakrát počuť“. Naši žiaci tak mohli vidieť veľkú časť slovenskej histórie a život v stredoveku. Treba pripomenúť, že uvedené sakrálne stavby a tiež Spišský hrad s hradnou kaplnkou sú naše národné kultúrne pamiatky, nachádzajú sa aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Cestou späť do Popradu sme sa pomodlili jeden „Otčenáš“ za našich hokejistov, ktorí hrali zápas s Rakúskom. Asi sme sa mali modliť viac a lepšie, pretože sme prehrali. Celý autobus vám fandil chlapci: „Slovenskoooooooo“.
Po nákupoch v nákupnom centre v Poprade, sme sa príjemne unavení, ale spokojní a plní dojmov vrátili domov.
Ďakujeme pánovi šoférovi za bezpečnú jazdu, a že mal s nami strpenie, pretože hokejoví fanúšikovia sa naplno prejavili. Obrovská vďaka patrí pánovi farárovi Pavlovi Jurčišinovi, pani učiteľke Pavčovej za organizáciu a všetkým deťom za to, že sú jednoducho skvelé.

Andrea Ďurčáková, učiteľka