Udialo sa vo farnosti

Stretnutie mladých s otcom biskupom na Spiši 6.4.2024

Skupina birmovancov sprevádzaná pánom farárom Pavlom Jurčišinom, Ľubicou Jagnešákovou, Marekom Graňákom a Renátou Pavčovou zaplnili autobus a smerovali 6.apríla 2024 na Diecézne stretnutie mládeže s názvom 99+1. Stretnutie malo prebiehať v srdci našej diecézy, na Spišskej Kapitule v čase od 9:30 do 16:00. Pripravený bol duchovný program s prednáškami, diskusiou, aktivitami a workshopmi. Toto stretnutie malo byť príležitosťou navzájom sa povzbudiť na spoločnej ceste viery.

Stretnutie prerušilo veľké nešťastie. Podľa pokynov sme prišli na vyznačené parkovisko pred katedrálou sv. Martina, kde sme mali vystúpiť z autobusu a ten mal pokračovať na záchytné parkovisko. Pred nami sa však nachádzal odstavený autobus so značkou SL. Zatiaľ neboli známe informácie o udalosti, no prebiehajúce záchranárske práce neveštili nič dobré. Spolu s organizátormi sme deti previedli cez cestu do areálu Spišskej Kapituly, tam sa zaregistrovali na vybrané aktivity a čakali na adoráciu, svätú omšu a ďalší program. Až pred adoráciou sme sa dozvedeli o veľkom nešťastí. Pod kolesami autobusu zahynuli tri dievčatá, Lucia (†17), jej sesternica Sofia (†18) a Katka (†17). Autobus sa pohol a dva mladé životy vyhasli na mieste, tretí v nemocnici. So zlomeným hlasom to oznámil otec biskup František a zároveň oznámil zrušenie podujatia. Uskutočnila sa iba adorácia a svätá omša za obete nehody, zranených a rodiny. Biskup František Trstenský: „Mladí ľudia sa sem prišli pomodliť a chváliť Pána. A Pán zmenil našu radosť na smútok. Prosím vás o vyjadrenie ľudskej a duchovnej blízkosti k pozostalým.“

Do katedrály sa všetci zúčastnení nezmestili, prišlo ich približne 1600. Otec biskup nabádal mladých, aby šírili všade správu o veľkej účasti mladých, že mladí chcú byť blízko Bohu. Dojímavú a hlbokú adoráciu viedol Braňo Kožuch, následnú svätú omšu už biskup František. Po skončení si mladí, poväčšine stále uvažujúc o nešťastí, prezreli priestory Kapituly a naobedovali sa. Všetci volali domov, pretože počas svätej omše  už doma počuli o nešťastí, no od svojich detí nemali správy. Niektorí z nás, menšia skupinka, sme sa pred odchodom domov dostali aj do biskupského paláca na prehliadku. Tiež sme sa stretli s emeritným pomocným biskupom Andrejom Imrichom („no vidíte ako nám to ten ‚rohatý‘ prekazil“), pomocným biskupom Jánom Kubošom a biskupom Františkom Trstenským. Otec biskup František predbežne prisľúbil návštevu v ZŠ S MŠ v Zubrohlave a aj vo farnosti na slávnosti 20.výročia konsekrácie farského kostola 20.6.2024.

Marek Graňák (text a fotografie)

Fotogaléria: