„Blahoslavenejšie je dávať ako prijímať.“ (Sk 20,35)
V nedeľu 10. mája 2026, sa náš pán farár Pavol Jurčišin spolu s niekoľkými veriacimi z farskej a pastoračnej rady farnosti zúčastnili na slávnosti požehnania nového organa v Kostole sv. Františka Assiského v dedinke Hiadeľ, filiálke farnosti Medzibrod. Slávnostnú pontifikálnu svätú omšu spojenú s požehnaním organa celebroval Mons. Marián Chovanec, banskobystrický diecézny biskup.
Farnosť Medzibrod vo svojej pozvánke na slávnostnú svätú omšu o 10:30 uviedla: „…organ sa nám s Božou pomocou podarilo postaviť vďaka štedrému daru Rímskokatolíckej cirkvi, farnosti Zubrohlava, ktorá nám ako svoj dar poskytla organové diely. Z nich organári postavili nástroj, ktorý bude môcť niekoľko generácií sprevádzať bohoslužby v Chráme sv. Františka Assiského.“
Milí Zubrohlavčania, je radostnou správou, že aj vďaka vašej štedrosti bude mať Hiadeľ vlastný organ. To, na čo v minulosti prispeli vaši predkovia, farníci, urbárnici, rodáci i ďalší dobrodinci, nevyšlo nazmar, ale opäť ožilo a bude slúžiť pri bohoslužbách v inom chráme.
Na pripomenutie – organové diely darovala naša farnosť do Hiadeľa po reštaurovaní nášho organa v rokoch 2021 – 2022. V našom kostole v Zubrohlave ostal iba prospekt – historická organová skriňa z roku 1805 z dielne organárov Pažických. Celá nástrojová časť – píšťaly, vzdušnice, traktúra, mech i hrací stôl – bola postavená nanovo s rešpektovaním rozmerových, organologických a akustických špecifík pôvodného organa.
A tak mohli organové diely zo Zubrohlavy dostať nový život v Hiadeli, kde sa stali súčasťou nového kráľovského nástroja – organa. Postavili ho organári Peter Franzen, Slavomír Števček a Adam Hvolka.
Popoludní o 15:00 sa na novom organe uskutočnil inauguračný koncert, na ktorom vystúpili umelci Deniska Kabáčová Gibalová, Stanislav Matis, Adam Hvolka, Edita Pikulová, Martin Uhrík a ďalší.























